Dzień Archeologii

Umożliwić wgląd w życie codzienne archeologów z całego świata ma na celu inicjatywa „Dzień Archeologii”, która już po raz trzeci odbędzie się w Polsce 28 lipca. Wydarzenie odbywa się jedynie w przestrzeni Internetu. Organizatorzy zapraszają archeologów do udziału w przedsięwzięciu i podzielenia się jednym dniem ze swojego zawodowego życia.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak naprawdę zajmują się archeolodzy? Czy są to jedynie wykopaliska, czy może coś więcej? Inicjatywa „Dnia Archeologii” ma właśnie na celu umożliwienie wglądu w życie codzienne archeologów z całego świata. Stanowi ona zaproszenie dla osób pracujących w archeologii, studiujących archeologię bądź udzielających się w niej na zasadzie wolontariatu, do uczestniczenia w tej wirtualnej inicjatywie i podzielenia się informacjami na temat swojego dnia w archeologii. Możesz tego dokonać za pośrednictwem dowolnego medium – tekstu, zdjęć czy filmu wideo, które zostaną opublikowane na dedykowanej stronie internetowej www.dayofarchaeology.com. Projekt „Dnia Archeologii” prezentuje różnorodne działania, podejmowane codziennie przez archeologów na całym globie, przyczyniając się do podniesienia świadomości społecznej na temat znaczenia i ważności archeologii we współczesnym świecie.

polish (1)
Logo wydarzenia

O czym pisać?
Zasadniczo, to od Ciebie zależy, na jaki temat zamieścisz wpis. Generalnie, chodzi o to, aby opisać swój dzień pracy w archeologii – chcemy dowiedzieć się, jakie zadania codzienne wykonujesz, nad czym aktualnie pracujesz, dlaczego zaangażowałeś się w daną dziedzinę archeologii, jakie projekt naukowy realizujesz, jeśli zaś pracujesz na wykopaliskach, co odkryłeś, bądź też dlaczego chciałeś zostać archeologiem itp. Pamiętaj, że czytelnicy mogą nie rozumieć wszystkich specjalistycznych terminów, jakich używają archeolodzy, postaraj się więc, aby twój język był zrozumiały i w razie konieczności krótko zdefiniuj używane terminy.

Jak dodawać wpisy
Jeśli chcesz wziąć udział w „Dniu Archeologii”, wyślij najpierw email na adres: dayofarchaeology@gmail.com, abyśmy mogli zorientować się w ewentualnej liczbie uczestników i przygotować loginy. Swój post będziesz mógł dodać bezpośrednio na naszej stronie internetowej według otrzymanej instrukcji. Jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie dodać wpis, chętnie umieścimy go na stronie w Twoim imieniu. Wyślij go do nas na adres: dayofarchaeology@gmail.com, my zajmiemy się całą resztą.

Jeżeli nie masz możliwości dodania wpisu w piątek, 28 lipca 2017 roku, możesz to uczynić zarówno tydzień przed, jak również jeszcze tydzień po samym wydarzeniu „Dnia Archeologii”.

O projekcie
Inicjatywa „Dnia Archeologii” jest organizowana przez zawodowych archeologów na zasadzie wolontariatu, uczestnictwo w niej jest bezpłatne. „Dzień Archeologii” opiera się jedynie na dobrej woli i pasji do publicznego zaangażowania się w archeologię! Jego pierwowzorem jest międzynarodowy „Day of Archaeology” zainaugurowany w Wielkiej Brytanii sześć lat temu.

Projekt w Polsce jest tworzony w Instytucie Archeologii UAM w Poznaniu, w ramach europejskiego projektu NEARCH (www.nearch.eu), którego celem jest stworzenie dialogu między społeczeństwem a naukowcami.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych archeologią do zaangażowania się w inicjatywę i publikowania wpisów, by poprzez udział uwypuklić powody, dla których archeologia posiada ważne znaczenie nie tylko dla ochrony przeszłość, lecz również projektowania naszej wspólnej przyszłości!

Kontakt:
www.dayofarchaeology.com/dzienarcheologii/
https://www.facebook.com/dayofarcheologypoland/
a także bezpośrednio z organizatorami inicjatywy w kraju:
Michał – email: mpawleta@amu.edu.pl
Alicja – email: alicja_pi@onet.eu; tel. (+48) 509 720 291

Patronat medialony
logo-jpg

 

Logo_Historykon2.1

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*