Najważniejsze wydarzenia polskiej archeologii 2014 roku


Przedstawiamy wyniki ankiety podsumowującej najważniejsze wydarzenia polskiej archeologii 2014 roku.

Waszym zdaniem to właśnie projekt badawczy w Kargowej został uznany za najważniejsze wydarzenie polskiej archeologii w 2014 roku. Projekt ten nie tylko zaangażował pasjonatów przeszłości, ale także w trakcie badań ratusza wykorzystano różnego rodzaju metody badawcze, inwazyjne, jak i nieinwazyjne. Na drugim miejscu uplasowało się odkrycie kompleksu w Dzwonowie (więcej na ten temat będzie można się dowiedzieć z publikacji związanych z tymi badaniami już wkrótce 🙂 Na trzecim miejscu znalazł się pierwszy projekt angażujący nowoczesne metody badawcze oraz crowdsourcing w polskiej archeologii – Laserowi Odkrywcy. Wszystkim autorom projektów, które zostały wybrane jako najważniejsze, ale także i tym których projekty zostały przez nas wybrane do wzięcia udziału w ankiecie, gratulujemy pomysłów i życzymy dalszych sukcesów oraz równie ciekawych inicjatyw w nadchodzącym roku 2015.

Dziękujemy bardzo za wzięcie udziału w naszej ankiecie. Cieszy nas duże zainteresowanie zarówno ze strony archeologów, jak i osób angażujących się w badanie wydarzeń minionych nie zajmujących się tym na co dzień. W sumie oddano 1086 głosów, a prawie co drugi został oddany na zwycięzcę plebiscytu.

ankieta wynik

To my dokonaliśmy wyboru wydarzeń, które brały udział w ankiecie, ich ranga jednak została ustalona przez osoby biorące udział w głosowaniu. Zostawiliśmy również możliwość dopisania własnych propozycji, tak aby można było również dopisać te wydarzenia, których Waszym zdaniem zabrakło. Wśród nich najczęściej wymieniany był międzynarodowy projekt związany z badaniem pól grunwaldzkich (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,401850,pod-grunwaldem-rozpoczely-sie-wielkie-badania-archeologiczne.html).

Więcej informacji na temat projektów, które zostały przez nas wybrane do ankiety można znaleźć w naszym wcześniejszym wpisie https://biografiaarcheologii.wordpress.com/2015/01/03/ankieta-najwazniejsze-wydarzenia-polskiej-archeologii-w-2014-roku/

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*