Jüterbog – zdemilitaryzowane miasto garnizonowe

Jüterbog to niewielkie brandenburskie miasto w powiecie Teltow-Fläming, położone ok. 70 km na południowy zachód od Berlina i ok. 120 km od granicy z Polską. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi już z 1007 r. Przez kilka stuleci miejscowość ta był ważnym ośrodkiem w Brandenburgii, a potem w Prusach. W XIX w. stała się także istotnym miejscem koszarowym. W 1864 r. ulokowano tu pierwszą w Niemczech strzelnicę wojskową. W 1890 r. otwarto w mieście nową dzielnicę wojskową, Jüterbog II, w której funkcjonowała Szkoła Artylerii Polowej i Pieszej (Feld- und Fußartillerie-Schießschule). Podczas I wojny światowej strefa koszarowo-poligonowa została znacznie rozbudowana. Od 1934 r. szkoliły się tu także oddziały Luftwaffe. Podczas II wojny światowej oddziały ćwiczone w Jüterbog walczyły na wszystkich frontach. W marcu 1945 r. na tutejszym poligonie powołano Dywizję Piechoty „Friedrich Ludwig Jahn” (Infanterie-Division Friedrich Ludwig Jahn), złożoną w większości z członków Służby Pracy Rzeszy (Reichsarbeitsdienst).

Juterbog Altes Lager

Ryc. 1. Jüterbog Altes Lager.

20 IV 1945 r. oddziały Armii Czerwonej zdobyły Jüterbog. W latach 1948-1994 ośrodek ten stał się radzieckim, a potem rosyjskim miastem garnizonowym, wchodzącym w skład Grupy Okupacyjnych Wojsk Radzieckich w Niemczech, przeobrażonej później w Zachodnią Grupę Wojsk. W kilku kompleksach koszarowych stacjonowały oddziały lotnicze, pancerne oraz artylerii. Dopiero w 1994 r. ostatni rosyjscy żołnierze opuścili Jüterbog, a miasto po prawie 250 latach zostało zdemilitaryzowane.

Po wojskach niemieckich i radzieckich pozostały 3 kompleksy opustoszałych budynków. Dwa z nich, Altes Lager (Stary Obóz) i Neues Lager (Nowy Obóz), znajdują się na przedmieściach miasta. Na terenie tego pierwszego znajdują się m. in. szkoła wojskowa, kino, boiska sportowe i kotłownia, zaś na obszarze tego drugiego m. in. poradziecki szpital wojskowy. Kilka kilometrów dalej jest natomiast największy kompleks wojskowy o nazwie Forst Zinna, w którym stacjonować mogło jednocześnie ok. 40 tys. żołnierzy. W 1988 r. doszło w pobliżu koszar do słynnej katastrofy kolejowej, w której zderzyły się radziecki pociąg wojskowy z niemieckim pociągiem cywilnym.

W odróżnieniu od podobnych zespołów w Polsce, opustoszałe budynki w Jüterbogu pozostają nadal w bardzo dobrym stanie. Nie są na większą skalę dewastowane i rozkradane. Dodatkową atrakcję stanowi spora ilość przedmiotów pozostawionych w budynkach przez radzieckich żołnierzy. Bez większego trudu można natknąć się tu na różnego typu militaria, dokumenty, zdjęcia, obrazy, a nawet… samochody!